A 6a editie a festivalului international de filme de scurtmetraj ClujShorts a ajuns la final. Asta inseamna ca avem si lista de castigatori. Felicitari tuturor si multumim pentru prezenta.

ClujShorts Trophy/Trofeul ClujShorts:

Gridlock/ Ambuteiaj
Director: Ian Hunt Duffy
Ireland, Drama
Un film excepţional, plin de tensiune şi de surprize, cu o imagine excepţională şi un montaj perfect pliat pe subiect şi pe articulaţiile scenariului. Un film în care spectatorii sunt prinşi ca într-un joc de-a şoarecele şi pisica, fiind constrânşi să-şi pună fără încetare certitudinile sub semnul întrebării.

Best Director/Premiul Pentru Regie

2lei60
Director: Camelia Popa
Romania, Drama
Excelent stăpânit ca proiect regizoral (scenariu, filmări, montaj), cu o foarte bună coordonare a actorilor, acest film merită pe deplin premiul care i se acordă.

Best Editing /Premiul Pentru Montaj:

Monday – A German Lovestory/ Luni- O poveste de dragoste gemană
Editing: Vincent Tirpitz
Germany, Comedy
Pentru subtilitatea cu care montajul îşi subordonează toate mijloacele expresive din cele cinci minute de film şi pentru modul în care strategiile de montare devin forme ale ironiei.

Best Script /Premiul Pentru Scenariu:

Tomasito
Script: Sergio Sarrión
Spain, Comedy
Filmul acesta are un scenariu perfect închegat, cu o savantă dozare a tensiunii narative, cu replici sclipitoare şi cu o răsturnare de situaţie foarte amuzantă pentru spectatori.

Best Cinematography/ Premiul Pentru Imagine

Cubeman/ Omul cub
Cinematographer: Dávid Hartung
Hungary, Drama
Pentru calitatea grafică deosebită şi pentru utilizarea unor culori intense, saturate, puternic contrastante unele cu altele, însă alcătuind armonii cromatice care sunt pe măsura bizareriei poveştii

Best Sound Editing/ Premiul Pentru Sunet:

Real men don’t cry/ Bărbaţii adevăraţi nu plâng
Sound: José Luis Toral
Spain, Drama
Pentru claritate şi rafinament în tratarea sunetelor, pentru inteligenţa deosebită a utilizării sunetului intra-diegetic, dar şi – cu precădere – pentru modul în care sunetul subliniază ori contrazice stările afective ale personajelor.

Best Animation/ Premiul Pentru Cea Mai Buna Animatie:

iRony/ Ironie
Director: Radheya Jegatheva
Australia
O animaţie dinamică, subtilă, scrisă în versuri, care critică societatea de consum şi abundenţa informaţiilor utilizând chiar instrumentele pe care lumea contemporană le pune la dispoziţia creatorilor de film.

Best Documentary/ Premiul Pentru Pentru Cel Mai Bun Documentar:

Humans of Christiania/ Oameni din Christiania
Director: Elena Rubashevska
Ukraine & Denmark
Acest film arată, utilizând un montaj ritmat şi plin de dinamism, că există posibilitatea de a construi comunităţi bazate pe egalitate şi echitate, în care fiecărei persoane îi este garantat dreptul la libera exprimare a posibilităţilor sale creatoare.

Persona Association Award/ Premiul Asociatiei Persona

Trauma Industries/ Industria Traumei
Director: Jethro Massey
France, Drama
Pentru felul sensibil în care pune problema alienării fiinţei umane, aici fiind vorba atât de copilul care intră în lumea adulţilor, cât şi – mai ales – de individul strivit de societăţile represive, totalitare

Jury Award/ Premiul Juriului:

Birthday/ Aniversarea
Director: Alberto Viavattene
Italy, Horror
De o stranietate cuceritoare, acest film de groază vorbeşte, cu ajutorul unor imagini de mare impact mnemonic, despre problema identităţilor multiple şi a transferului de personalitate.

Best Student Short-Film/ Cel Mai Bun Scurtmetraj Studentesc:

Nightcall/ Apelul de noapte
Director: Amanda Renee Knox
United States of America, Crime
Pentru perfecta stăpânire a tuturor mijloacelor de expresie cinematografică şi pentru felul simplu şi direct în care spune o poveste cu mare încărcătută morală.

Best Actress/ Cea mai buna actrita:

Mariona Casanovas
Old lease/ Bătrâna chiriașă
Spain, Drama
Pentru simpatia pe care o trezeşte actriţa care joacă rolul principal, anume acela al unei femei în vârstă care nu ezită să meargă până la crimă ca să-şi construiască o viaţă nouă.

Best Actor/ Cel mai bun actor

Sergey Kempo
The Monk/ Calugarul
Russia, Drama
Actorul din acest film reuşeşte să redea, cu expresii şi posturi extrem de concentrate, o întreagă dramă interioară.

The Audience Award/ Premiul publicului:

Bridge/Podul
Director: Niels Bourgonje
Netherlands, Comedy

The Press Award/ Premiul Presei:

Hard Way: The Action Musical/Calea Grea
Director: Daniel Vogelmann
Germany, Musical
Pentru virtuozitatea cu care pastiseaza genuri clasice, in speta genul musical si cel de actiune de serie B- dar si pentru ironia “tandra” la adresa corectitudinii politice. Hard Way este o mica bijuterie, in cheie persiflant - parodica.


Program Cluj Shorts 2018

Descarca programul aici


Competitia Oficiala ClujShorts 2018

Toate filmele din selecția oficiala a ClujShorts 2018 vor fi proiectate in cadrul festivalului, in perioada 23 – 29.04.2018. Toate participa la competiția pentru Premiul Publicului, Premiul Asociației Persona (Premiul Organizatorului), Premiul Presei.

Din totalul de 160 de filme, un număr de 47 de filme au fost selectate pentru Competiția Oficiala. Acestea, pe lângă premiile enumerate mai sus, intra in competiția pentru: Trofeul ClujShorts, cel mai bun film studențesc, cea mai buna animație, cel mai bun documentar, premiul pentru cea mai buna regie,  cea mai buna imagine, cel mai bun montaj, cel mai bun scenariu, premiul juriului si cel mai bun film romanesc.

Ca si la ultimele trei ediții ale festivalului, Clubul Rotary Cluj – Napoca Visio oferă Trofeul ClujShorts, in valoare de 500 de euro.

Cei implicați direct in realizarea scurt-metrajelor selectate, dar si iubitorii acestui gen, sunt invitați sa ia parte la a 6a ediție a Festivalului International de Scurtmetraje ClujShorts. Realizatorii au ocazia sa își prezinte filmul in fata publicului, prin susținerea unor sesiunii de întrebări si răspunsuri (Q&A)

Pe durata festivalului, pe lângă proiecții de scurt-metraje, vor avea loc workshop-uri si evenimente culturale. Ediția a6a se va încheia in seara zilei de 29.04.2018 cu Gala de Premiere.

Mai jos puteți vedea lista filmelor din Competiția Oficiala.

Nr.Crt Titlul original Titlul in engleza Director Tara
1 -Winston -Winston Aram Sarkisian United States
2 100th Birthday Wish 100th Birthday Wish Lien Chien Hung Taiwan
3 2Lei60 2Lei60 Camelia Popa Romania
4 Aaba Grandfather Amar Kaushik India
5 Annunciation Anunciation Halit Ruhat Yildiz Germany
6 Au Revoir Balthazar Goodbye Balthazar Rafael Sommerhalder Switzerland
7 Birthday Birthday Alberto Viavattene Italy
8 Brug Bridge Niels Bourgonje Netherlands
9 Coma y Beba Eat and Drink Jaime Figueroa Spain
10 Cubeman Cubeman Linda Dombrovszky Hungary
11 Die Couch The Couch Joe Paul Kienast Germany
12 Die Überstellung The Transfer Michael Grudsky Israel, Austria, Germany
13 Eaglehawk Eaglehawk Shannon Murphy Australia
14 Entre Deuils Between Mournings Frédéric De Brabant France
15 Famille À Vendre Family for Sale Sebastien Petretti Belgium
16 Firouzeh Turquoise Roozbeh Misaghi Iran,United Kingdom
17 Framed Framed Marco Jemolo Italy
18 Fugit Fugit Marta Bayarri Spain
19 Gridlock Gridlock Ian Hunt Duffy Ireland
20 Hubo Un Lugar There Was A Place Irene Garces Spain
21 Humans Of Christiania Humans Of Christiania Elena Rubashevska Denmark,Ukraine
22 Irony Irony Radheya Jegatheva Australia
23 Kampung Tapir Kampung Tapir Aw See Wee Malaysia
24 Kukuschka Kukuschka Dina Velikovskaya Russia
25 Les Jours Sans Fin The Endless Days Philippe Grenier Canada
26 Los Hombres De Verdad No Lloran Real Men Don’t Cry Lucas Castán Spain
27 Lost Face Lost Face Sean Meehan Australia,Canada
28 Mam Cie I've Got You Sebastian Drozak Poland
29 Marshrutka The City Shuttle Tatiyana Ilyina Russia
30 Médico De Monstro Doctor Of Monster Gustavo Teixeira Brazil
31 Monday - A German Love Story Monday - A German Love Story Sophie Linnenbaum Germany
32 Na Cherveno Red Light Toma Waszarow Bulgaria,Croatia
33 Night Call Night Call Amanda Renee Knox United States
34 Parched Parched Christy Westad, Elijah Guess United States
35 Pez Fish Javier Quintas Spain
36 Ragnarok Ragnarok Urte Oettinger & Johan Oettinger Denmark,Lithuania
37 Refugiados Refugees David Rodríguez Muñiz Spain
38 Renta Antigua Old Lease Vicente Barella Spain
39 Silent Campine Silent Campine Steffen Geypens Belgium
40 The Living Go Ahead The Living Go Ahead Pavel Palekhin Russia
41 The Mauritania Railway: Backbone Of The Sahara The Mauritania Railway: Backbone Of The Sahara Macgregor Spain,United States
42 To Catch A Fly To Catch A Fly Sanne Kortooms Netherlands
43 Tomasito Tommy Ignacio F. Rodó, Sergio Arróspide Spain
44 Trauma Industries Trauma Industries Jethro Massey France
45 Written/Unwritten Written/Unwritten Adrian Silisteanu Romania
46 Гейм Game Alex Dikhovichniy Russia
47 Монах The Monk Danil Grinkin Russia

Concurs de afișe pentru adolescenți din cadrul ClujShorts International Short Film Festival ( 23-29 aprilie 2018, Cluj-Napoca)

Festivalul Internațional de Scurtmetraje ClujShorts (23-29 aprilie 2018)

în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Cluj

lansează cea de a doua ediție a concursului de afișe pentru elevii între 12 și 18 ani

În cadrul festivalului international de scurtmetraje ClujShorts, cuprinzând 160 filme provenite din 90 țări de pe cuprinsul întregului mapamond, scurtmetrajele dedicate adolescenților vor fi proiectate miercuri, 25 aprilie, ora 13, joi, 26 aprilie, ora 13 și vineri, 27 aprilie 2018, ora 11, în calupuri de câte o oră și jumătate, la Cinema Victoria, Cluj-Napoca. Filmele abordează teme de interes pentru vârsta adolescenței, iar genurile acestora sunt diverse: comedii, drame, animații, documentare.

Și pentru că 2018 este anul Marelui Centenar, ClujShorts dedică această ediție marii noastre sărbători naționale.

Cum își imaginează adolescenții afișul acestor proiecții dedicate lor, în cadrul unui festival internațional de scurtmetraje?

Pentru a afla, vă propunem crearea de grupuri de lucru formate din maximum 4 elevi, sub coordonarea unui dascăl, care să realizeze afișul pe tema „100 ani: Sfârșitul Primului Război Mondial & Nașterea României Moderne”.

Conținutul afișului poate fi foarte divers: pictură prin orice tehnică, desen, grafică, fotografie, colaj, puzzle și alte mijloace originale, așa cum creativitatea fiecăruia îl zămislește.

Singurul lucru obligatoriu e dimensiunea: A3(297 x 420 mm) și, bineînțeles, informațiile referitoare la denumirea festivalului, data și locul de desfășurare a acestuia( adică: ClujShorts International Short Film Festival, 23-29 aprilie 2018, Cluj-Napoca)

Echipele de lucru vor trimite lucrările realizate (în format electronic sau scanate), împreună cu formularul de înscriereaccesibil pe site-ul ClujShorts la adresa:

clujshortsoffice@gmail.com, în atenția Oana Rusu, între 20 februarie-1 aprilie 2018. 

Toți elevii care au participat la concurs (s-au înscris și au trimis lucrări) au acces gratuit la una din cele trei proiecții dedicate (miercuri, 25 aprilie, ora 13, joi, 26 aprilie, ora 13 și vineri, 27 aprilie 2018, ora 11).

Afișele selectate vor fi anunțate în data de 15 aprilie 2018; acestea vor fi predate în original în data de 20 aprilie 2018, între orele 15-18, la Casino, Parcul Central, Cluj-Napoca. Vernisajul expoziției de afișe, la care sunt invitați realizatorii afișelor, va avea loc sâmbătă, 21 aprilie, la ora 17. Afișele vor fi expuse la Casino pe întreaga perioadă a festivalului.

Echipele câștigătoare vor fi premiate în cadrul Galei ClujShorts 2018, din 29 aprilie, ora 18.00, la Cinema Victoria.

Cadrele didactice coordonatoare vor primi adeverință de participare.

Formularul de inscriere poate fi descarcat de aici:

Descarca Formular Inscriere

Așteptăm cu nerăbdare lucrările!

Regulament concurs