A 6a editie a festivalului international de filme de scurtmetraj ClujShorts a ajuns la final. Asta inseamna ca avem si lista de castigatori. Felicitari tuturor si multumim pentru prezenta.

ClujShorts Trophy/Trofeul ClujShorts:

Gridlock/ Ambuteiaj
Director: Ian Hunt Duffy
Ireland, Drama
Un film excepţional, plin de tensiune şi de surprize, cu o imagine excepţională şi un montaj perfect pliat pe subiect şi pe articulaţiile scenariului. Un film în care spectatorii sunt prinşi ca într-un joc de-a şoarecele şi pisica, fiind constrânşi să-şi pună fără încetare certitudinile sub semnul întrebării.

Best Director/Premiul Pentru Regie

2lei60
Director: Camelia Popa
Romania, Drama
Excelent stăpânit ca proiect regizoral (scenariu, filmări, montaj), cu o foarte bună coordonare a actorilor, acest film merită pe deplin premiul care i se acordă.

Best Editing /Premiul Pentru Montaj:

Monday – A German Lovestory/ Luni- O poveste de dragoste gemană
Editing: Vincent Tirpitz
Germany, Comedy
Pentru subtilitatea cu care montajul îşi subordonează toate mijloacele expresive din cele cinci minute de film şi pentru modul în care strategiile de montare devin forme ale ironiei.

Best Script /Premiul Pentru Scenariu:

Tomasito
Script: Sergio Sarrión
Spain, Comedy
Filmul acesta are un scenariu perfect închegat, cu o savantă dozare a tensiunii narative, cu replici sclipitoare şi cu o răsturnare de situaţie foarte amuzantă pentru spectatori.

Best Cinematography/ Premiul Pentru Imagine

Cubeman/ Omul cub
Cinematographer: Dávid Hartung
Hungary, Drama
Pentru calitatea grafică deosebită şi pentru utilizarea unor culori intense, saturate, puternic contrastante unele cu altele, însă alcătuind armonii cromatice care sunt pe măsura bizareriei poveştii

Best Sound Editing/ Premiul Pentru Sunet:

Real men don’t cry/ Bărbaţii adevăraţi nu plâng
Sound: José Luis Toral
Spain, Drama
Pentru claritate şi rafinament în tratarea sunetelor, pentru inteligenţa deosebită a utilizării sunetului intra-diegetic, dar şi – cu precădere – pentru modul în care sunetul subliniază ori contrazice stările afective ale personajelor.

Best Animation/ Premiul Pentru Cea Mai Buna Animatie:

iRony/ Ironie
Director: Radheya Jegatheva
Australia
O animaţie dinamică, subtilă, scrisă în versuri, care critică societatea de consum şi abundenţa informaţiilor utilizând chiar instrumentele pe care lumea contemporană le pune la dispoziţia creatorilor de film.

Best Documentary/ Premiul Pentru Pentru Cel Mai Bun Documentar:

Humans of Christiania/ Oameni din Christiania
Director: Elena Rubashevska
Ukraine & Denmark
Acest film arată, utilizând un montaj ritmat şi plin de dinamism, că există posibilitatea de a construi comunităţi bazate pe egalitate şi echitate, în care fiecărei persoane îi este garantat dreptul la libera exprimare a posibilităţilor sale creatoare.

Persona Association Award/ Premiul Asociatiei Persona

Trauma Industries/ Industria Traumei
Director: Jethro Massey
France, Drama
Pentru felul sensibil în care pune problema alienării fiinţei umane, aici fiind vorba atât de copilul care intră în lumea adulţilor, cât şi – mai ales – de individul strivit de societăţile represive, totalitare

Jury Award/ Premiul Juriului:

Birthday/ Aniversarea
Director: Alberto Viavattene
Italy, Horror
De o stranietate cuceritoare, acest film de groază vorbeşte, cu ajutorul unor imagini de mare impact mnemonic, despre problema identităţilor multiple şi a transferului de personalitate.

Best Student Short-Film/ Cel Mai Bun Scurtmetraj Studentesc:

Nightcall/ Apelul de noapte
Director: Amanda Renee Knox
United States of America, Crime
Pentru perfecta stăpânire a tuturor mijloacelor de expresie cinematografică şi pentru felul simplu şi direct în care spune o poveste cu mare încărcătută morală.

Best Actress/ Cea mai buna actrita:

Mariona Casanovas
Old lease/ Bătrâna chiriașă
Spain, Drama
Pentru simpatia pe care o trezeşte actriţa care joacă rolul principal, anume acela al unei femei în vârstă care nu ezită să meargă până la crimă ca să-şi construiască o viaţă nouă.

Best Actor/ Cel mai bun actor

Sergey Kempo
The Monk/ Calugarul
Russia, Drama
Actorul din acest film reuşeşte să redea, cu expresii şi posturi extrem de concentrate, o întreagă dramă interioară.

The Audience Award/ Premiul publicului:

Bridge/Podul
Director: Niels Bourgonje
Netherlands, Comedy

The Press Award/ Premiul Presei:

Hard Way: The Action Musical/Calea Grea
Director: Daniel Vogelmann
Germany, Musical
Pentru virtuozitatea cu care pastiseaza genuri clasice, in speta genul musical si cel de actiune de serie B- dar si pentru ironia “tandra” la adresa corectitudinii politice. Hard Way este o mica bijuterie, in cheie persiflant - parodica.


Program Cluj Shorts 2018

Descarca programul aici


Concurs de afișe pentru adolescenți din cadrul ClujShorts International Short Film Festival ( 23-29 aprilie 2018, Cluj-Napoca)

Festivalul Internațional de Scurtmetraje ClujShorts (23-29 aprilie 2018)

în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Cluj

lansează cea de a doua ediție a concursului de afișe pentru elevii între 12 și 18 ani

În cadrul festivalului international de scurtmetraje ClujShorts, cuprinzând 160 filme provenite din 90 țări de pe cuprinsul întregului mapamond, scurtmetrajele dedicate adolescenților vor fi proiectate miercuri, 25 aprilie, ora 13, joi, 26 aprilie, ora 13 și vineri, 27 aprilie 2018, ora 11, în calupuri de câte o oră și jumătate, la Cinema Victoria, Cluj-Napoca. Filmele abordează teme de interes pentru vârsta adolescenței, iar genurile acestora sunt diverse: comedii, drame, animații, documentare.

Și pentru că 2018 este anul Marelui Centenar, ClujShorts dedică această ediție marii noastre sărbători naționale.

Cum își imaginează adolescenții afișul acestor proiecții dedicate lor, în cadrul unui festival internațional de scurtmetraje?

Pentru a afla, vă propunem crearea de grupuri de lucru formate din maximum 4 elevi, sub coordonarea unui dascăl, care să realizeze afișul pe tema „100 ani: Sfârșitul Primului Război Mondial & Nașterea României Moderne”.

Conținutul afișului poate fi foarte divers: pictură prin orice tehnică, desen, grafică, fotografie, colaj, puzzle și alte mijloace originale, așa cum creativitatea fiecăruia îl zămislește.

Singurul lucru obligatoriu e dimensiunea: A3(297 x 420 mm) și, bineînțeles, informațiile referitoare la denumirea festivalului, data și locul de desfășurare a acestuia( adică: ClujShorts International Short Film Festival, 23-29 aprilie 2018, Cluj-Napoca)

Echipele de lucru vor trimite lucrările realizate (în format electronic sau scanate), împreună cu formularul de înscriereaccesibil pe site-ul ClujShorts la adresa:

clujshortsoffice@gmail.com, în atenția Oana Rusu, între 20 februarie-1 aprilie 2018. 

Toți elevii care au participat la concurs (s-au înscris și au trimis lucrări) au acces gratuit la una din cele trei proiecții dedicate (miercuri, 25 aprilie, ora 13, joi, 26 aprilie, ora 13 și vineri, 27 aprilie 2018, ora 11).

Afișele selectate vor fi anunțate în data de 15 aprilie 2018; acestea vor fi predate în original în data de 20 aprilie 2018, între orele 15-18, la Casino, Parcul Central, Cluj-Napoca. Vernisajul expoziției de afișe, la care sunt invitați realizatorii afișelor, va avea loc sâmbătă, 21 aprilie, la ora 17. Afișele vor fi expuse la Casino pe întreaga perioadă a festivalului.

Echipele câștigătoare vor fi premiate în cadrul Galei ClujShorts 2018, din 29 aprilie, ora 18.00, la Cinema Victoria.

Cadrele didactice coordonatoare vor primi adeverință de participare.

Formularul de inscriere poate fi descarcat de aici:

Descarca Formular Inscriere

Așteptăm cu nerăbdare lucrările!

Regulament concurs

 


Selectia Oficial ClujShorts 2018

Dupa multe zile si nopti de vizionari a celor 1001 filme de scurtmetraj inscrise, echipa noastra de selectie a ales 160 pentru a face parte din Selectia Oficiala a celei de-a sasea editii ClujShorts.
160 de povestiri frumoase, pentru o editie speciala.

Nr. Crt Titlu Original Titlu în Engleză Regizor Tara
1 #Tagged #Tagged Martijn Winkler Netherlands
2 -1 -1 Natassa Xydi Greece
3 100Th Birthday Wish 100Th Birthday Wish Lien Chien Hung Taiwan
4 2Lei60 2Lei60 Camelia Popa Romania
5 3rd Date 3rd Date Veronica Solomon Germany,Romania
6 A Kockaember Cubeman Linda Dombrovszky Hungary
7 Aaba Grandfather Amar Kaushik India
8 Achoo Achoo Boutrot Lucas, Carret Elise, Creantor Maoris, Hubert Pierre, Lacroix Camille, Perroux Charlotte France
9 Äiti Mother Jenni Kivistö Finland
10 Alive Alive Leopold Fuchs Austria
11 An American Dream An American Dream Jonathan D'Ambrosio United States
12 Annunciation Anunciation Halit Ruhat Yildiz Germany
13 Aquarius Aquarius Timo Zhalnin Russia
14 Au Revoir Balthazar Goodbye Balthazar Rafael Sommerhalder Switzerland
15 Big Booom Big Booom Marat Narimanov Russia
16 Birthday Birthday Alberto Viavattene Italy
17 Black Friday Black Friday Stéphane Moukarzel Canada
18 Bombón Helado Choc Ice Sadrak Zmork Spain
19 Bravist Bravoman Evelina Barsegian Armenia,Russia
20 Brug Bridge Niels Bourgonje Netherlands
21 Café Nunca Es Café Coffee Is Never Coffee Eduardo Ovejero Spain
22 Cartas Ciegas Blind Letters Angel Jaquem Spain
23 Cautionary Tales Cautionary Tales Christopher Barrett, Luke Taylor United Kingdom
24 Coma Y Beba Eat And Drink Jaime Figueroa Spain
25 Couchsurfing Couchsurfing Juan Trueba Spain
26 Dag Vreemde Man Hello, Stranger Anthony Schatteman Belgium
27 Der Letzte Tropfen The Last Drop Sascha Zimmermann Germany
28 Devochka, Drakon Y Papa Dragon Sledge Evgeniya Jirkova Russia
29 Dichoso Aquel... Lucky Is The One... María Guerra Spain
30 Die Besonderen Fähigkeiten Des Herrn Mahler The Peculiar Abilities Of Mr Mahler Paul Philipp Germany
31 Die Couch The Couch Joe Paul Kienast Germany
32 Die Überstellung The Transfer Michael Grudsky Israel, Austria,Germany
33 Disenchanted Cinema Disenchanted Cinema Eva Pivac, Matjaz Pinter Nepal,Slovenia
34 Dive Dive Hossein Darabi Iran
35 Downunder Downunder Fernando González Gómez Spain
36 Drengestreger Boys Will Be Boys Jonas Dahmen Denmark
37 Dva Tramvaya Two Trams Svetlana Andrianova Russia
38 Dzieciak The Kid Paweł Podolski Poland
39 Eaglehawk Eaglehawk Shannon Murphy Australia
40 En Svensk Klassiker A Swedish Classic Måns Berthas Sweden
41 Entre Deuils Between Mournings Frédéric De Brabant France
42 Extraños En La Carretera Strangers On The Road Carlos Solano Spain
43 Famille À Vendre Family For Sale Sebastien Petretti Belgium
44 Fidel Fidel Eduardo Casanova Spain
45 Firouzeh Turquoise Roozbeh Misaghi Iran,United Kingdom
46 For Life For Life Leon Livshitz Israel
47 Framed Framed Marco Jemolo Italy
48 Fugit Fugit Marta Bayarri Spain
49 Good Boy Good Boy Rachel Beltran, Nicole United States
50 Gridlock Gridlock Ian Hunt Duffy Ireland
51 Hard Way - The Action Musical Hard Way - The Action Musical
Daniel Vogelmann Germany
52 Hatschoo Jity W Zooparke I Want To Live In The Zoo Evgenia Golubeva Russia
53 Heleni Sünnipäev Helen'S Birthday Tanno Mee Estonia
54 Hobotenok Trunky Ekaterina Filippova Russia
55 How Tommy Lemenchick Became A Grade 7 Legend How Tommy Lemenchick Became A Grade 7 Legend Bastien Alexandre Canada
56 Hubo Un Lugar There Was A Place Irene Garces Spain
57 Humans Of Christiania Humans Of Christiania Elena Rubashevska Denmark,Ukraine
58 Icarus Icarus Tom Teller United States
59 Ice Ice Anna Hints France,Turkey
60 Ice Pepper Ice Pepper Maïlly Boulin, Guillaume Escots, Alicia Journet, Soizic Lefeuvre, Clément Malargé, Eddy Martinez France
61 Irgendwer Someone Marco Gadge Germany
62 Irony Irony Radheya Jegatheva Australia
63 It'S Just A Gun It'S Just A Gun Brian Robau United States
64 Jenny Loves Satan Jenny Loves Satan Jenna Bryant United States
65 Kampung Tapir Kampung Tapir Aw See Wee Malaysia
66 Kapitalistis Kapitalistis Pablo Muñoz Gomez Belgium,France
67 Kokosha Coco'S Day Tatiana Moshkova Russia
68 Kukuschka Kukuschka Dina Velikovskaya Russia
69 La Boite The Box Eliott Belrose, Carole Favier, Loïcia Lagillier,Aloïs Mathé, Juliette France
70 La Course Navette The Beep Test Maxime Aubert Canada
71 La Jaula The Cage Nacho Solana Spain
72 La Lección The Lesson Hugo Gómez Spain
73 La Madrina Mother Of The Bride Pedro Sancho Spain
74 La Última Misión Del Comando Cobra The Last Mission Of The Cobra Command Luis Sánchez-Polack Spain
75 La Vie Sauvage Wild Life Laure Bourdon Zarader France
76 Lacrimosa Lacrimosa Tanja Mairitsch Austria
77 Les Jours Sans Fin The Endless Days Philippe Grenier Canada
78 Los Hombres De Verdad No Lloran Real Men Don’T Cry Lucas Castán Spain
79 Lost Face Lost Face Sean Meehan Australia,Canada
80 Lucica Lucica Dani Sărăcuț Romania
81 M.A.M.O.N. (Monitor Against Mexicans Over Nationwide) M.A.M.O.N. (Monitor Against Mexicans Over Nationwide) Alejandro Damiani Mexico,Uruguay
82 Made In France Made In France Lamia Akhabbar, Robin Cioffi, Brice Duble,Stanislas Gruenais,Maxime Guerry, Alexia France
83 Mademoiselle Jennie Mademoiselle Jenny Irina Kopieva Russia
84 Mam Cie I'Ve Got You Sebastian Drozak Poland
85 Mando Control Adrián Morales Díez Spain
86 Marshrutka The City Shuttle Tatiyana Ilyina Russia
87 Mécanique Mecanique Julia Baurens, Sofia Bernardo, Naïti Escot,Nicolas Jacomet, Ariane Lissajoux, Antoine Verney-Carron France
88 Médico De Monstro Doctor Of Monster Gustavo Teixeira Brazil
89 Me'Ever Lakav Across The Line Nadav Shlomo Giladi Israel
90 Monday - A German Love Story Monday - A German Love Story Sophie Linnenbaum Germany
91 Na Cherveno Red Light Toma Waszarow Bulgaria,Croatia
92 Night Call Night Call Amanda Renee Knox United States
93 No Service No Service Hannes Maar, Felix Germany
94 Ochen' Vejlivaya Istoriya Very Polite Story Mariya Bistrova Russia
95 Oljo The Gift Bolsunbek Taalaibek Uulu Kyrgyzstan
96 Or Bleu Or Bleu Nicolas Chiarot, Amandine Comes, Eva Fekete,Haunui Maeta, Baptiste Miquel, Thomas Rousvoal France
97 Otkuda Berutsya Snejinky? Where Snowflakes Come From?
Marina Karpova Russia
98 Overrun Overrun Pierre Ropars, Antonin Derory, Diane Thirault, Jérémie Cottard, Matthieu Druaud, Adrien Zumbihl France
99 Palabras De Caramelo Words Of Caramel Juan Antonio Moreno Spain
100 Parched Parched Christy Westad, Elijah United States
101 Pet Man Pet Man Marzieh Abrarpaydar Iran
102 Pet Peeved Pet Peeved Blake Garnsey United States
103 Pez Fish Javier Quintas Spain
104 Pix Pix Sophie Linnenbaum Germany
105 Pravila Rules Yassen Genadiev Bulgaria
106 Preliminares Foreplay Teresa Bellón, César F. Calvillo Spain
107 Ragnarok Ragnarok Urte Oettinger, Johan Oettinger Denmark,Lithuania
108 Refractara Refractara Ioana Trifu Romania
109 Refugiados Refugees David Rodríguez Muñiz Spain
110 Remue-Meninges Remue-Meninges Christophe Clin Belgium
111 Renta Antigua Old Lease Vicente Barella Spain
112 Retouch Retouch Kaveh Mazaheri Iran
113 Rol Rol Hammudi Al-Rahmoun Font Spain
114 Sang Papier Night Crosser Kevin T. Landry Canada
115 Scheideweg Crossroads Arkadij Khaet Germany
116 Scris/Nescris Written/Unwritten Adrian Silisteanu Romania
117 Segundito Jiffy Roberto Valle Spain
118 Silent Campine Silent Campine Steffen Geypens Belgium
119 Sketch Sketch Peter Lee Scott United Kingdom
120 Skleroz Amnesia Gala Shiyan Russia
121 State Of Emergency Motherfucker! State Of Emergency Motherfucker!
Sebastien Petretti Belgium
122 Still Water Runs Deep Still Water Runs Deep Abbesi Akhamie Nigeria,United States
123 Suspendido Suspended Fran Vidal Mexico
124 Sweet Candy Sweet Candy Yilmaz Vurucu Austria
125 Tabib Tabib Carlo D'Ursi Spain
126 Tent Tent Balázs Szövényi-Lux Hungary,Romania
127 The Archivist The Archivist Inès Bourie, Robin Froissart, Fiona Lynch, Nicolas Morel, Pascaline Perez, Thomas Rouquette France
128 The Chocolate Soldier The Chocolate Soldier Jackson Smith United States
129 The Inner Side The Inner Side Dániel Reich Hungary
130 The Living Go Ahead The Living Go Ahead Pavel Palekhin Russia
131 The Lord Of The Road The Lord Of The Road Denis Filyokov Russia
132 The Mauritania Railway:Backbone Of The Sahara The Mauritania Railway:Backbone Of The Sahara Macgregor Spain,United States
133 To Catch A Fly To Catch A Fly Sanne Kortooms Netherlands
134 Tomasito Tommy Ignacio F. Rodó, Sergio Arróspide Spain
135 Trauma Industries Trauma Industries Jethro Massey France
136 Un Billete A Nunca Jamás A Ticket To Nevermore Jorge Naranjo Spain
137 Un Domingo Cualquiera Just Another Sunday Sergi Miralles Spain
138 Vampiro Vampire Álex Montoya Spain
139 Vivat Musketeers! Vivat Musketeers! Anton Diyakov Russia
140 Vorotnichok The Collar Viktoria Runtsova Russia
141 Wannabe Wannabe Jannis Lenz Austria, Germany
142 Watch Over Me, My Talisman... Watch Over Me, My Talisman... Anna Matison Russia
143 -Winston -Winston Aram Sarkisian United States
144 Winter In Lviv Winter In Lviv Till Mayer, Pirmin Styrnol Germany, Ukraine
145 Z Fest Z Fest David Cordero Spain
146 Záridő Recall Dániel Reich Hungary
147 Zum Wohle Aller The Greater Good Franziska Zaiser Austria
148 Бог Есть, Или Откуда Берутся Дети
God Does Exist, Or Where Do Babies Come From
Guzel Sultanova Russia
149 Гейм Game Alex Dikhovichniy Russia
150 Дубак Dubak Anna Kritskaya Russia
151 Кнопка Button Maxim Kulikov Russia
152 Молоко Milk Darya Vlasova Lithuania,Russia
153 Монах The Monk Danil Grinkin Russia
154 Нога The Leg Anton Sukharev Russia
155 По Своим Местам If I Were You Elena Kochetkova Russia
156 Слабым Здесь Не Место No Place For Wimps Lolita Naranovich Russia
157 Старый Козел Old Goat Georgiy Boldugerov Russia
158 あき Aki Taylor Reynolds United States
159 تیاس تیلا Light Sight Seyed M. Tabatabaei Iran
160 铁手 Iron Hands Johnson Cheng China, United States